تگ p در HTML

تگ p در HTML

از تگ p در HTML برای مشخص کردن متن، استفاده میشود. مرورگرها به صورت اتوماتیک قبل و بعد از تگ p فضای خالی یا margin اضافه میکند. البته لازم به ذکر با استفاده از CSS میتوانید این فضای خالی را تغییر دهید. تگ p را تمام مرورگرهای پشتیبانی میکنند. یک مثال مشاهده کنید:

خروجی این مثال به صورت زیر است:

This is a paragraph.

This is a paragraph.

This is a paragraph.

همان طور که مشاهده میکنید مرورگر ها با صورت خودکار متن نوشته شده درون هر تگ p در HTML را در یک خط مجزا به چاپ میرساند.

این نکته را به خاطر داشته باشید که تگ انتهایی را حتما بگذارید. در HTML های قدیمی به صورت خودکار متوجه متن بودن نوشته میشود اما در نسخه های جدید HTML خطا میگیرد. حتی اگر از نسخه های قدمی HTML استفاده میکنید برای جلوگیری از خطا های احتمالی از تگ انتهایی p استفاده کنید.

تگ br

اگر میخواهید متن نوشته شده درون یک تگ p در خطوط مجزا نمایش داده شود از تگ br استفاده کنید. تگ br از جمله تگ هایی است که تگ انتهایی ندارد. مثال زیر را ببینید:

خروجی این مثال به صورت زیر است:

This is
a para
graph with line breaks

تفاوت دو تگ </br> و <br>

اگر کد نویسی های مختلف را دیده باشید در برخی از آن ها از <br> و در برخی دیگر از </br> استفاده کرده اند. اینکه واقعا کدام یک درست هستند باید گفت هر دو مورد! باید یادآور شد که تگ <br> برای HTML و تگ </br> برای XHMTL است.

نکته مهم تگ p در HTML

هنگامی که دارید یک تگ p را مینویسید هر چه فضای خالی در حین نوشتن ایجاد کنید مرورگر هیچ یک از این فضاهای خالی را در نظر نخواهد گرفت.

در مثال بالا در یک تگ p جمله ها را در خطوط مختلف نوشتیم اما خروجی به صورت زیر خواهد بود و تنها تگ بعدی به صورت اتوماتیک به خط بعدی خواهد رفت.

My Bonnie lies over the ocean. My Bonnie lies over the sea. My Bonnie lies over the ocean. Oh, bring back my Bonnie to me.

Note that your browser ignores the layout!

تفاوت تگ p در HMTL4 و HTML5

یکی از صفات های مورد استفاده در تگ p در HTML صفت align است. این صفت با مشخصه های right، left، center،justify ارزش گذاری میشود و در حقیقت چپ چین، راست چین، وسط چین و مرتب نوشتن متن استفاده میشود. تمام این ویژگی ها برای این صفت تنها و تنها در نسخه های HTML4 و قدیمی تر قابل استفاده است و HTML5 این صفت را متوجه نمیشود. برای ایجاد راست چین و چپ چین وسط چین و مرتب کردن تگ P در HTML5 باید از CSS استفاده کنید.

 

2 نظرات شما

  • محمد زمانی

    بهمن ۲۵, ۱۳۹۲ at ۱۲:۱۹ ق.ظ
    واقعا سایت زیبایی دارید دست مریزاد
  • nn.fallah

    فروردین ۱۶, ۱۳۹۴ at ۱:۲۰ ب.ظ
    خیلی خوبه ممنون از زحماتتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


© 2013 Mobtadi. All rights reserved.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وبسایت مبتدی محفوظ است.