دستور select در پایگاه داده

دستور select

همان طور که در درس های گذشته توضیح داده شد، از تابع ()mysqli_query برای اجرا شدن PHP استفاده میکنیم. این تابع query یا کامنت ها به پایگاه داده ارسال میکند.

در دو درس قبل، یک پایگاه داده ساختیم در آن یک جدول ایجاد کردیم و روش اضافه کردن اطلاعات به این جدول که به نام “person” بود را توضیح دادیم. حال در این بخش میخواهیم بررسی کنیم چگونه میتوان این اطلاعات را از جدول انتخاب کرد. برای این منظور از دستور select استفاده میکنیم. روش نوشتن این دستور به صورت زیر است:

در مثال زیر میخواهیم داده های ذخیره شده را انتخاب کنبم. با استفاده از کاراکتر * و دستور select میتوان تمام داده های موجود در جدول را انتخاب کرد.

در این مثال داده های ذخیره شده در متغیر result$ توسط تابع ()mysqli_query بازگردانی میشوند فقط باید توجه داشت که در این مثال فقط اطلاعات را استخراج میکند اما ترتیبی برای آن ندارد و مرتب نمایش نمیدهد. خروجی این مثال:

در مثال بعدی با استفاده از تابع ()mysqli_fetch_array میتوان ردیف اول اطلاعات ذخیره شده را انتخاب کرد. هر چه در این تابع فراخوان شود به ترتیب ردیف نمایش داده میشود. تابع ()mysqli_fetch_array به صورت یک حلقه عمل میکند. تا زمانی که ردیفی برای نمایش دادن وجود داشته باشد این تابع نمایش میدهد. برای نمابش داده های هر ردیف از متغیر row$ در PHP استفاده میکنیم. داده های استخراجی در یک جدول نمایش داده میشوند.

خروجی این دستور به صورت زیر است:

Lastname

Firstname

Quagmire

Glenn

Griffin

Peter

 

8 نظرات شما

 • احسان

  آذر ۲۴, ۱۳۹۲ at ۱۱:۳۳ ب.ظ
  با سلام ضمن تشکر از مطالب خوبتون، خیلی عالی می‌شد که فونت نوشته‌ها رو بزرگتر و از نوع Tahoma قرار می‌دادید. ضمن خواندن برخی پست‌ها اذیت شدم.
 • Abbas

  اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۳ at ۶:۲۱ ب.ظ
  با سلام طراحیتون خیلی عالیه جذاب ترین سایتی ک تا بحال دیدم دانشجوی رشته کامپیوترم به php خیلی علاقه دارم امیدوارم اون کمبودی ک دارم اینجا تکمیل بشه با تشکر
 • وحید

  خرداد ۷, ۱۳۹۳ at ۱۰:۵۰ ب.ظ
  سلام ،ممنون از سایت خوبتون ! من توی ساخت سرور مجازی و پایگاه داده با PHP مشکل دارم!
  • بهاران بنی اسدی

   خرداد ۲۶, ۱۳۹۳ at ۶:۰۲ ب.ظ
   مسکلتون دقیقا چیه؟ و از چه سیستمی استفاده میکنید؟
 • reza

  تیر ۱۰, ۱۳۹۳ at ۶:۴۸ ب.ظ
  سلام اگه از حلقه نخوایم استفاده کنیم چه جوریه؟ممنون
  • بهاران بنی اسدی

   تیر ۱۴, ۱۳۹۳ at ۷:۳۳ ب.ظ
   دقیقا متوجه سوالتون نمیشم، اگر بخواید لیست همه رو داشته باشید بالاخره باید به نوعی اطلاعات رو یکی یکی دریافت کنید
 • کاظم

  آبان ۳۰, ۱۳۹۴ at ۷:۳۵ ب.ظ
  سلام ممنون یه سوال، اگه بخوایم یه فرم هم داشته باشیم تا درون فرم نام کاربری رو وارد کنیم و سایر اطلاعات همون شخص رو بگیره چجوری باید عمل کنیم؟ ممنون توضیح بدین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


© 2013 Mobtadi. All rights reserved.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وبسایت مبتدی محفوظ است.