محاسبه وتر از طریق PHP

محاسبه وتر با PHP

در این بخش میخواهیم محاسبه وتر را قدم به قدم توضیح دهیم. میخواهیم یک فرم داشته باشیم تا با دادن مقدار به هر ضلع مقدار وتر را بدست آوریم. این فرم به صورت زیر است:

ابتدا کد های html را نوشتیم و پس از شروع کد های پی اچ پی به معرفی متغیر ها میپردازیم. متغیر اول num$  مقدار ضلع اول و متغیر number$ مقدار ضلع دوم است. numbErr$ و numberErr$ نیز متغیرهای تعریف خطا است هنگامی که خطایی رخ بدهد.برای معرفی متغیر های از دستور POST_$ استفاده میکنیم. تفاوت POST و GET را در به صورت کامل در بخش معرفی فرم  توضیح داده شد میتوان اشاره کرد که POST میتواند به صورت نامحدود متغیر درون خود داشته باشد.

پس از معرفی تابع SERVER_$ به بررسی این تابع میپردازیم. ابتدا بررسی میکنیم که درون متغیر اول( numb$) خالی است یا خیر در صورت خالی بودن متغیر numberErr$ خطای ” عدد مورد نیاز است “را نمایش میدهد. اگر متغیری موجود بود با استفاده از تابع preg_match! بررسی میشود که این متغیر از جنس عدد باشد در غیر این صورت خطا میدهد “فقط عدد مجاز است”.

همین روند برای متغیر number$ هم اجرا میشود. این کد ها به صورت زیر است:

در تمام این کد هایی که نوشته شد از تابع test_input استفاده شده است. حال به معرفی تابع test_input میپردازیم و بررسی کنیم که چه عملیاتی انجام میدهد:

این تابع به بررسی داده ها میپردازد برای مثال :

تابع ()htmlspecialchar

کاراکتر های مورد نظر در PHP را به یکسری کارکتر های خاص در HTML تبدیل می‌کند. این تبدیل از سو استفاده افراد در فرم مورد نظر جلوگیری میکند. برای مثال کاراکتر<and>  را در HTML به صورت ;&lt; and &gt نمایش میدهد.

برای دسترسی به عملکرد کامل هر یک از این بخش ها در تابع test _input به بخش اعتبار سنجی فرم مراجعه کنید.

در این لحظه میخواهیم بخش های مختلف فرم را ایجاد کنیم. این فرم ۳ بخش دارد، دو بخش که ورودی های فرم یا همان مقدار اضلاع هستند، بخش سوم دکمه ارسال یا submit است. همان طور که قبلا توضیح داده شد این فرم را درون بخش HTML نوشته میشود.

محاسبه وتر

برای محاسبه وتر باید هر یک از اضلاع را به توان ۲ رسانده و حاصل جمعشان را زیر رادیکال قرار بدهیم. برای نوشتن توان در PHP باید از تابع pow استفاده کنیم. درPHP عملگر ^ نشان دهنده توان نسیت. این تابع را به صورت زیر نمایش میدهیم:

 بخش اول این این تابع عددی که میخواهیم به توان برسند و بخش دوم مقدار توان است. در این مثال متغیر اول و دوم یک بار در خودشان ضرب شده اند و سپس جمع شده اند و سپس برای گرفتن رادیکال آن را به توان ۱/۲ رساندیم. تنها لازم است که متغیر C$ را نمایش بدهیم مقدار وتر بدست آید.

کد کامل محاسبه وتر

 

 

8 نظرات شما

 • hossain ahmadloo

  آذر ۵, ۱۳۹۲ at ۱:۵۶ ب.ظ
  سلام... ببخشید.. یه سوال فنی.... محاسبه وتر در php... fkzv ;hv h,w,gd isj...?? به نظر نمیاد که این عمل رو با جی کوئری و جاوااسکریپت انجام بدیم بهتر باشه...؟؟ البته...این بسبیار تمرین خوب و تحلیلی هست.... ادامه بدید...;)
  • بهاران بنی اسدی

   آذر ۵, ۱۳۹۲ at ۲:۰۷ ب.ظ
   سلام درست است که با خیلی روش های دیگه نوشتنش راحت است، اما باید کسانی که در این سایت پی اچ پی یاد میگیرند هر چیزی که میخوان رو بتونن با PHP بنویسند. دقیقا تمرین
 • hossain ahmadloo

  آذر ۶, ۱۳۹۲ at ۸:۰۲ ب.ظ
  سلام مجدد..درسته که تمرین خوبیه....!!!! اما یچیزو هیچوقت فراموش نکنید... بهتر بود این نکته رو هم اضافه کنید...که...با phpبهتره کار های programing سایت و نرمافزار انجام بشه... چون همون طور که گفتی با ارسال نوعی کد در فرم بزاریو.......سایت فرت.... ولی جالب بود در نوع خودش.... ادامه بدبد...
 • elnaz

  آذر ۱۲, ۱۳۹۲ at ۱۲:۵۶ ب.ظ
  خیلی آموزش خوبی بود میسی
 • saman

  آذر ۳۰, ۱۳۹۲ at ۳:۴۷ ب.ظ
  تشکر
 • محمد

  اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۳ at ۱۰:۰۹ ب.ظ
  سلام. بیشتر پروژه دیتابیس کارکنیم. مرسی
 • ne&in

  اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۳ at ۱۲:۵۷ ب.ظ
  ba salam montazare digar mesalhaye khoobetoon hastim... aliye edame bedin.. va be nazaram tarim bezarin
 • فرطوسی

  شهریور ۲۰, ۱۳۹۳ at ۵:۵۹ ق.ظ
  با سلام مجذور را می توان با تابع (sqrt(number نیز محاسبه کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


© 2013 Mobtadi. All rights reserved.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وبسایت مبتدی محفوظ است.