نمونه فرم php جهت محاسبه bmi

نمونه فرم php

در این بخش می خواهیم برنامه نمونه فرم php برای اندازه گیری bmi  را بسازیم. این فرم قد و وزن فرد را دریافت می کند BMI فرد را محاسبه می کند فرمول BMI از تقسیم وزن بر قد به توان ۲ بدست می آید. این فرم به صورت زیر است و دارای دوفیلد ورودی و یک دکمه می باشد.برای دیدن دموی آموزشی روی لینک کلیک کنید.

 ابتدا کدهای Html  را می نویسیم. سپس شروع به نوشتن کدهای PHP برای این فرم می کنیم. متغییر های خود را با نام weight$  وheight$ تعریف می کنیم و متغییر تعریف خطا به نام heightErr$ و  weightErr$ تعریف می کنیم تا اگه خطایی رخ داد آن ها را مدیریت کنیم.

برای معرفی متغییر ها از دستور POST_$ استفاده می کنیم. که همان طور که در معرفی فرم توضیح داده شده است $POST_$ برای جمع آوری اطلاعات از فرم استفاده می شود.

سپس بررسی می کنیم که درون فرم و متغیر weight$ خالی است یا نه و اگر خالی بود خطای مورد نظر را نمایش می دهد. بعد از آن اگر متغیری موجود بود با استفاده از تابع preg_match! بررسی میشود که این متغیر از جنس عدد باشد در غیر این صورت خطا میدهد فقط عدد مجاز است.

همین کار را برای متغیر height$ انجام می دهیم واعتبار سنجی را برای این متغیر هم رعایت می کنیم.

در تمام این کد هایی که برای فرم php که نوشته شد از تابع test_input استفاده شده است. حال به معرفی تابع test_input میپردازیم و بررسی کنیم که چه عملیاتی انجام میدهد:

همان طور که در بخش اعتبار سنجی توضیح دادیم از این تابع برای حفظ امنیت استفاده می کنیم.

با استفاده از تابع ()trim میتوان فاصله های اضافی گذاشته شده توسط کاربر را در فرم و یا خط های اضافی را پاک کرد.

با استفاده از تابع ()stripslashes در PHP میتوان “/ “های گذاشته شده توسط کاربر را حذف کرد.

تابع ()htmlspecialchar

کاراکتر های مورد نظر در PHP را به یکسری کارکتر های خاص در HTML تبدیل می‌کند. این تبدیل از سو استفاده افراد در فرم مورد نظر جلوگیری میکند. برای مثال کاراکتر<and>  را در HTML به صورت ;< and &gt نمایش میدهد. برای دسترسی به عملکرد کامل هر یک از این بخش ها در تابع test _input به بخش اعتبار سنجی مراجعه می کنیم.

کد های html برای شکل فرم php

همان طور که گفته شد مرحله اول مربوط به نوشتن کد های html می باشد. شما با ایجاد یک فرم و دو تگ ورودی و یک دکمه به راحتی می توانید فرم خود را ایجاد کنید.

 

 محاسبه بی ام آی برای فرم php

برای محاسبه بی ام آی وزن را بر قد به توان دو تقسیم می کنیم و توجه کنید که  قد اعشاری باشد به طور مثال ۱٫۶۰ پس از آن نتیجه حاصل را بنا بر محدوده عدد بی ام آی مقایسه می کنیم. اگر همه کد ها را برای فرم php بنویسیم می توانیم به راحتی برنامه را اجرا کنیم.

مثلا اگر BMI کمتر از ۱۹ باشد فرد کمبود وزن دارد. در این قسمتا یک متغییر دیگر به نام doubleheight$ تعریف می کنیم تا وقتی سپس height$  به توان ۲ می رسانیم و در doubleheight$ می ریزیم البته می توانستیم از تابع pow هم استفاده کنیم. پس از آن weight$ را تقسیم بر doubleheight$ می کنیم و نتیجه را در  result$ می گذاریم همان طور که می بینید این بخش داخل یک  شرط نوشته شده تا از خطای تقسیم بر ۰ بپرهیزد. این قسمت مشخص می کند اگر مخرج کسر برابر با صفر نبود عملیات ها را انجام بدهد . حال با دستورات شرطی محدوده نتیجه را می سنجیم و خروجی متناسب را چاپ می کنیم. توجه کنید که ما از تابع round استفاده کرده ایم تا حاصل تقسیم تا دو رقم اعشار حساب شود.

پس از آن با دستورات شرطی بنا بر نتیجه بدست آمده محدوده را می سنجیم.

 توجه کنید که همه این شرط ها داخل شرط تقسیم بر صفر قرار گرفته اند.

کد کامل نمونه فرم php برای محاسبه BMI

 کد های css فرم php

همان  طور که می بینید ما برای استایل دادن فرم کلاس هایی را تعریف کرده ایم که در فایل css  به فرم خود هر استایلی را بدهید شما می توانید با توجه به سلیقه خودتون هر استایلی به فرم بدهید.

 

4 نظرات شما

 • سلام

  تیر ۱۷, ۱۳۹۴ at ۲:۳۸ ب.ظ
  سلام. ممکن هست psd عکس پست هاتون رو برام بفرستین؟
  • بهاران بنی اسدی

   تیر ۱۸, ۱۳۹۴ at ۱۱:۰۶ ق.ظ
   سلام دمو این پست را تا چند روز دیگه قرار میدهم.
 • کیوان

  تیر ۱۸, ۱۳۹۴ at ۱۲:۴۵ ب.ظ
  سلام، ممنون بابت آموزش، حالا اگر من بخوام در وردپرس این آموزش رو در قالب یک برگه نمایش بدم باید چیکار کنم؟
 • محمدرضا

  شهریور ۷, ۱۳۹۴ at ۱۲:۲۱ ق.ظ
  خیلی خوب بود... فقط یه نکته ای! اگه از این فرم در قسمت پایین صفحه مون استفاده کنیم، بعد از کلیک روی محاسبه صفحه به بالا میپره و برای دیدن پیام باید به پایین اسکرول کنیم! راهی وجود نداره که این مشکل حل شه؟!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


© 2013 Mobtadi. All rights reserved.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وبسایت مبتدی محفوظ است.