معرفی زبان XML

معرفی زبان XML

XML چیست؟

ایکس ام ال مخفف eXtensible Markup Language به معنای زبان فرا متنی قابل توسعه است و کار نگهداری انتقال اطلاعات را به صورت بسیار ساده انجام میدهد. شاید بتوان تمام این اطلاعات را در کامپیوتر خود ذخیره کنید اما XML تمام این مراحل را به ساده ترین روش ممکن انجام میدهد.در XML ها تگ های از پیش تعریف شده وجود ندارد. شما باید تگ های خود را تعریف کنید و این یکی از تفاوت های زبان XML با زبان HTML است. زبان HTML همانند زبان XML یک زبان فرامتنی است با این تفاوت که زبان HTML دارای تگ های از پیش تعریف شده است ولی در زبان XML هر چقدر که بخواهید می توانید تگ دلخواه اضافه کنید. برای همین زبان XML یک زبان فرا متنی قابل توسعه و بسط است.

تفاوت دو زبان برنامه نویسی XML و HTML

همان طور که در تعریف زبان XML توضیح دادیم، XML تگ از پیش تعریف شده ندارد و خودتان باید برای آن تگ تعریف کنید و میتوانید به تعداد نامحدود این کار را انجام دهید اما زبان HTML یک سری تگ های از پیش تعریف شده دارد و نمیتوان خارج از این محدوده تگی نوشت. از دیگر تفاوت های این دو زبان هدف از استفاده ی آن ها است. زبان XML برای نگهداری و انتقال و زبان HTML برای نمایش اطلاعات طراحی شده استفاده میشود. شاید بتوان گفت HTML تمام مسئولیت ها را دارد و XML کار خاصی انجام نمیدهد.

Expat چیست؟

برای به روز رسانی، خواندن و ایجاد یک فایل xml نیاز به Expat یا تجزیه کننده xml داریم. به دو صورت میتوان آن را نمایش داد:

 1. به صورت درختی
 2. بر اساس رویداد های

Expat parser براساس رویداد های نوشته میشود. و تنها به مطالب نوشته شده دراسناد XML تمرکز داشته و به ساختار اهمیتی نمیدهد. در نمایش XML برساس رویداد ها دسترسی به مطالب سریع تر از روش درختی است.

نمونه ای ساده از زبان XML

 در این مثال یک یادداشت از طرف بهاران به مرجان است که جلسه ساعت ۶ فراموش نشود. این که تگ to یا From چگونه تعریف و استفاده شود در درس بعدی با یک مثال کامل روش های تعریف تگ های را توضیح خواهیم داد.

 

 

3 نظرات شما

 • anafasama

  مرداد ۲۶, ۱۳۹۳ at ۱۱:۰۱ ب.ظ
  فک کنم اشتباه گفتی ... این یادداشت از طرف مرجان به بهارانه چون نوشته from مرجان to بهاران
 • نیما

  بهمن ۲۴, ۱۳۹۴ at ۴:۵۹ ب.ظ
  سلام آیا لازمه برای برنامه نویسی سایتم حتما ml را یاد بگیرم؟ چون واقعا به نظر سخت میاد. با تشکر
 • مرتضی عبداله زاده

  اسفند ۲۶, ۱۳۹۴ at ۹:۱۷ ق.ظ
  در قسمت "XMLچیست" نوشته اید: ایکس ام ال مخفف eXtensible Markup Language به معنای زبان فرا متنی قابل توسعه است. در صورتی که ترجمه فرامتنی در انگلیسی هست: Hyper-Text پس باید می نوشتید به معنای زبان "نشانه گذاری" قابل توسعه است. با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


© 2013 Mobtadi. All rights reserved.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وبسایت مبتدی محفوظ است.