در مقدمه کتاب بازاریابی محتوایی کاربردی آمده است که در دنیای کسب‌وکار امروزی ارزش شرکت‌ها بیشتر بر مبنای دارایی‌های ناملموس آن‌هاست و هویتشان برایشان ارزش‌آفرینی می‌کند، نه زمین و دارایی‌های فیزیکی‌شان؛ برای مثال، کسی اهمیتی به دارایی‌های فیزیکی کسب‌و‌کارهای میلیارد دلاری در سطح جهان مانند آمازون، اوبر و غیره نمی‌دهد. مثال‌های داخلی نیز همانند کسب‌وکارهای جهانی هستند. اهمیتی ندارد که انبار دیجی کالا چند متر است یا دفتر مرکزی اسنپ کجاست و یا تعداد نفرات سایت خبرگزاری‌های آنلاین چند نفر است.

از پایه‌های اصلی هویت‌سازی و ارزش‌آفرینی در محیط کسب‌وکار کنونی، استفاده از ابزارهایی است که فناوری اطلاعات و محیط دیجیتالی در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهند. موفقیت در محیط دیجیتال نیز بر محتوای کاربردی، اثربخش و خلاقانه تکیه دارد. همانگونه که بیل گیتس در سال 1993 بیان کرد: “محتوا فرمانروا است” و در واقع محتوا ابزاری برای کسب درآمد و ارزش‌آفرینی است؛ بنابراین با توجه به خاصیت محتوا، می‌توان با استفاده از ابزار محتوا و بکارگیری روش‌های بازاریابی محتوایی با کمترین هزینه و ساده‌ترین روش‌ها به مخاطبان در سرتاسر جهان دسترسی یافت.

در کتاب بازاریابی محتوایی کاربردی نویسندگان تلاش کردند تا با جمع‌آوری مطالب از منابع مطرح، به بررسی محتوا و بازاریابی محتوا بپردازند و همچنین با بررسی نمونه‌های موفق در سطح جهان و ایران، راهنمایی کاربردی برای اجرای بازاریابی محتوایی ارائه می‌دهند.