آموزش بازاریابی محتوا

محتوا و بازاریابی محتوا به پرکاربردترین کلمات در دنیای امروز تبدیل شده‌اند. در حال حاضر، دسترسی عموم مردم به اینترنت باعث شده است بازاریابی محتوایی شکل جدی‌تری به خود بگیرد و یکی از پایه‌های اساسی کسب‌وکارهای امروزی را تشکیل دهد. ازهمین‌رو، احتمالا افراد بسیاری را می‌شناسید که مسیر شغلی خود را در این زمینه پیدا کرده‌اند و از مهارت‌های نویسندگی و داستان‌سرایی‌شان برای کسب درآمد استفاده می‌کنند. اگر شما هم به بازاریابی محتوایی علاقه دارید، سایت مبتدی راه تبدیل شدن به یک متخصص محتوا را برایتان روشن می‌کند.

بازاریابی محتوایی چیست؟ تولید محتوا یا فراتر از آن؟

بازاریابی محتوایی شاخه وسیعی از دیجیتال مارکتینگ است که از شناخت مشتری‌های بالقوه شروع شده و در نهایت به فروش یا دریافت بازخورد می‌رسد. بسیاری از افراد، بازاریابی محتوا را با تولید محتوا یکی می‌دانند؛ درصورتی‌که نگارش و انتشار محتوا بخش کوچکی از مسیر طولانی این نوع از بازاریابی است. بااین‌حال، یادگیری اصول تولید محتوا را می‌توانیم اولین مباحث مطرح در دوره بازاریابی محتوا بدانیم.

آشنایی با شاخه‌های بازاریابی محتوایی

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های بازاریابی محتوایی، گسترده بودن ابزارها و وجود استراتژی‌های مختلف برای آن است. کسب‌وکارها با توجه‌ به نیاز و نوع مشتریانشان می‌توانند از انواع شاخه‌های Content Marketing برای جذب و حفظ مشتری استفاده کنند:

 • مقالات وبلاگ
 • ویدئو
 • پست‌های شبکه‌های اجتماعی
 • پادکست
 • اینفوگرافیک
 • ایمیل
 • کتاب الکترونیکی

هرچند بازاریابی محتوایی یک علم جدید به نظر می‌رسد، اما سال‌ها قبل از به وجود آمدن اینترنت نیز وجود داشته است. در گذشته، کسب‌وکارها با استفاده از چاپ تبلیغات، پخش تراکت‌ها و حتی نوشتن در روزنامه از مزایای بازاریابی محتوا بهره‌مند می‌شدند.

مهارت‌های لازم برای موفقیت در بازاریابی محتوایی

درست است که همه ما خواندن و نوشتن را از کودکی می‌آموزیم، اما تولید محتوا برای جذب مخاطب کار هرکسی نیست. برقراری ارتباط با مخاطب و ماندگار کردن نام برند در ذهن او نیازمند مهارت‌هایی است؛ از جمله مهارت‌های لازم برای بازاریابی محتوایی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • شناخت کامل مخاطبان و مشتریان بالقوه
 • درک کامل چرخه بازاریابی
 • برنامه‌ریزی و طراحی استراتژی محتوا
 • مهارت‌های تحقیق و پژوهش
 • تولید و ویرایش محتوا
 • سئو یا بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجو
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها

هرچقدر مهارت‌های بیشتری برای بازاریابی محتوایی داشته باشید، تاثیر قابل‌توجه‌تری روی ذهن و فکر مخاطب خواهید داشت. شناخت مشتری بالقوه و درک نیازهای او همان ویژگی مهمی است که وجه تمایز شما را با سایر بازاریاب‌های محتوایی نشان می‌دهد؛ به‌این‌منظور نیاز دارید تا بسترهای مختلف را بشناسید و متناسب با نیاز کاربران هر کانال، به فعالیت بپردازید. بعد از یادگیری روش‌های جذب مخاطب، استفاده از یک دوره ویدیویی بازاریابی شبکه های اجتماعی به شما کمک می‌کند تا محتوای مفید و کاربردی را برای مخاطبانتان تهیه کنید.

مبتدی؛ همراه شما در مسیر یادگیری بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی یکی از جدیدترین شغل‌های حال حاضر در دنیا است که هنوز رشته دانشگاهی مرتبط با آن وجود ندارد؛ بنابراین این مسیر شغلی جذاب را می‌توانید از طریق دوره‌های آنلاین، کتاب‌ها، سایت‌ها و مجلات آموزشی طی کنید. مبتدی به شما کمک می‌کند تا با بهره‌گیری از بهترین منابع موجود در اینترنت، راه خود را در این دنیای جدید پیدا کرده و به کسب درآمد بپردازید. تولید محتوا و یادگیری سئو اولین گام‌ها در جهت رسیدن به نتیجه مطلوب در بازاریابی محتوایی است که نقطه خوبی برای شروع فعالیت در این رشته به حساب می‌آید.

سوالات متداول

01آموزش بازاریابی محتوا چه زیرمجموعه‌هایی دارد؟

بازاریابی محتوایی حوزه وسیعی از مارکتینگ است که انواع مهارت‌ها مانند شناخت مشتری و نگارش بر اساس اصول و قواعد زبانی و همچنین کار با ابزارهای گوناگون را شامل می‌شود. با استفاده از منابع و دوره های آموزش بازاریابی محتوای مبتدی می‌توانید صفر تا صد این حوزه جذاب را یاد بگیرید.

02آموزش بازاریابی محتوایی را از کجا شروع کنم؟

دوره‌های آموزش ویدیویی بازاریابی محتوایی، کارگاه‌ها، کتاب‌ها و مقالات موجود در سایت مبتدی معمولا از صفر شروع به آموزش بازاریابی محتوایی می‌کنند؛ بنابراین شما بدون هیچ پیش‌نیازی می‌توانید در هر شاخه از content marketing شروع به یادگیری مهارت کنید.

03چه کسانی می‌توانند از دوره‌ها و منابع آموزش بازاریابی محتوا مبتدی استفاده کنند؟

ما در مبتدی بهترین دوره‌ها، آموزش‌های ویدیویی، کتاب‌ها، مقالات، ابزارها و پادکست‌ها را برایتان گلچین کرده‌ایم تا هرکسی با هر سطحی از مهارت و دانش بازاریابی محتوایی بتواند از این منابع استفاده کند. کارشناسان محتوا، صاحبان کسب‌وکارها و همه افرادی که به‌دنبال راهی برای کسب درآمد هستند، با کمک آموزش بازاریابی محتوایی می‌توانند به موفقیت در این زمینه برسند.